Csupán másfél éves működés után megszűnik a WIPO szolgáltatása, amely instant, megbízható, digitális bizonyítékot és korszerű szellemi tulajdon-védelmi eszközt jelentett a nemzetközi piacon. A szolgáltatást 2022. január 31-ig lehet igénybe venni, azaz eddig az időpontig van lehetőség a szellemi tulajdonunk, üzleti titkaink „megörökítésére”, bejelentésére, de a már korábban tokenesített fájlok hitelességét, létezését és változatlan állapotát egészen 2027. január 31-ig lehet ellenőrizni.
Mi is az a WIPO PROOF?
2020 májusában látott napvilágot a Szellemi Tulajdon Világszervezetének (World Intellectual Property Office, WIPO) szolgáltatása, a WIPO PROOF. A szolgáltatás lényege, hogy egy szellemi tulajdon tárgyát képező alkotás, mint például egy receptúra, know-how leírás, szoftver forráskód, üzleti koncepció stb. létrejöttét és az alkotás dátumát digitálisan, token és időbélyegző segítségével meg tudjuk örökíteni. Ezt követően – akár egy bírósági vagy egyéb eljárás során, akár befektetőkkel, partnerekkel való tárgyalás esetén, vagy cégátvilágítás folyamán – a token hitelesítésével bármikor bizonyítani tudjuk, hogy a tokenesítés óta a fájt nem módosították.
Fontos, hogy a WIPO szolgáltatása nem egy új oltalmi formát vezet be, hanem a meglévő oltalmi formákat (pl. védjegyoltalom, szabadalmi oltalom, szerzői jogi oltalom, üzleti titok, know-how védelme) hivatott kiegészíteni, illetve az olyan „atipikus” szellemi tulajdon védelmére jelenthet hatékony megoldást, amelyet még nem tudott lekövetni a jogi szabályozás.
Annak eldöntéséhez, hogy egy adott fájl, terv, mű, megjelölés, kód, leírás, egyéb szellemi alkotás kapcsán érdemes-e WIPO PROOF tokent készíteni, illetve milyen formában érdemes tokenesíteni a fájlt, valamint a tokenesítés folyamatának elvégzéséhez és a védett fájl megfelelő, biztonságos tárolásához érdemes speciális szakértelemmel rendelkező jogi képviselő segítségét igénybe venni.
Kinek és mikor lehet hasznos a WIPO PROOF?
A WIPO PROOF szolgáltatás vállalkozások különböző stádiumaiban, valamint magánszemélyek, pl. művészek, kutatók számára is rendkívül hasznos eszköz lehet pl. know-how leírásuk, forráskódjuk, egyéb szenzitív adataik, üzleti titkaik, szellemi tulajdonuk vagy egy módszer leírása, algoritmus, logó, műszaki rajz, építészeti terv, laboratóriumi jegyzőkönyv, szerződés, levél, tanúsítvány, igazolás, stb. védelméhez.
A WIPO PROOF megoldást jelenthet például a szerzői jogi oltalom kezdetének és a szerzőség tényének bizonyítására, hiszen a szerzői jogok lajstromozás nélkül megilletik a szerzőt a mű keletkezésének időpontjától kezdve, azonban a lajstromozatlan védelem és a nyilvántartás hiánya miatt sok esetben nehéz bizonyítani, hogy ki és mikor hozta létre az adott művet. Feltalálóknak, gyógyszercégeknek, kutatóknak is nagy segítséget jelenthet a WIPO PROOF, hiszen a létrehozott token már a szabadalmi bejelentés és a találmány közzététele előtt, nyilvánosságra hozatal nélkül is garantálja a bizonyíthatóságot, és igazolja a találmány létezését egy adott időpillanatban. A védjegyjog területén a WIPO PROOF rendszere alkalmas lehet a korábbi jogosultság (pl. lajstromozás nélküli megjelölés-használat, szerzői jog, stb.), valamint a védjegy használatának vagy jóhírnevének igazolására különböző jogérvényesítési, felszólalási, törlési eljárásokban.
Segítséget jelenthet a WIPO PROOF abban az esetben is, ha a szerző/alkotó nem kívánja nyilvánosságra hozni a művét, leírását, üzleti titkát, stb., de mégis védeni, dokumentálni akarja, mivel a WIPO PROOF token igényléséhez nem feltétel az adott dokumentum publikálása, és ahhoz harmadik személyek nem férhetnek hozzá. A WIPO PROOF egyik nagy előnye, hogy az üzleti titok és know-how védelemhez fűződő egyik feltételt, a jogosult által az információ titokban tartása érdekében tett intézkedést teljesíti.
A WIPO PROOF ezen kívül a formatervezési- és használati minta-oltalmak területén is hasznos eszközt jelent, pl. termékek terveinek, dizájnok, betűtípusok védelme kapcsán, valamint a személyiségi jogok (pl. magántitok védelme, személyes adatok védelméhez való jog) védelme és esetleges későbbi érvényesítése, bizonyíthatósága érdekében is alkalmazható.
Egy vállalkozás mely életszakaszában lehet hasznos eszköz a WIPO PROOF?
Bármelyikben. A Szellemi Tulajdon Világszervezetének szolgáltatása startupok számára ugyanolyan hasznos lehet, például az ötletek és tervek befektetőknek való prezentálása vagy kezdeti üzleti tárgyalások, valamint titoktartási megállapodások (NDA) megkötése során, mint a több évtizede sikeresen működő vállalkozások számára például egy új termék fejlesztése, tesztelése vagy cégátvilágítás időszakában.
Biztonságos feltöltenem egy bizalmas, titkos dokumentumot a WIPO PROOF rendszerébe?
A WIPO eljárása teljesen biztonságos, mert az eredeti fájl nem kerül ténylegesen feltöltésre a jogosult számítógépéről. A token készítés során a fájlhoz még a WIPO maga sem fér hozzá, az mindvégig a jogosult birtokában marad, és utólag sem lehet rekonstruálni a fájlt.
Mennyibe kerül a WIPO PROOF szolgáltatás?
A token létrehozásának hivatali díja 20 CHF (kb. 6.500 Ft), amelyet fájlonként, tokenenként kell megfizetni a WIPO részére (nagy mennyiségű token vásárlása esetén ennél kedvezményesebb az ár). A token hitelesítése ingyenes és korlátlan alkalommal elvégezhető.
Amennyiben felkeltette érdeklődését a WIPO PROOF, a szolgáltatásról szóló bővebb cikkünket itt olvashatja el.
Hazai alternatíva
A WIPO PROOF hazai alternatívája a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) által vezetett önkéntes műnyilvántartás. A művek (pl. irodalmi művek, szoftverek, zeneművek, adatbázisok, műszaki tervek, hangfelvételek) önkéntes műnyilvántartásba vétele esetén az SZTNH – a műpéldány vizsgálata nélkül – okirattal igazolja, hogy a szerzőként megnevezett kérelmező a műpéldány szerinti művet sajátjaként ismerte el, illetve azt is, hogy a mű az okirat kiállításának napján a benyújtott műpéldány szerinti tartalommal létezett. Ez rendkívül fontos bizonyíték lehet a szerzőség és a mű keletkezése időpontjának későbbi bizonyításához. Tehát – a WIPO PROOF-hoz hasonlóan – az önkéntes műnyilvántartásba vétel sem keletkeztet jogi oltalmat, hanem hatékony bizonyítási eszközt szolgáltat a szerző számára.
A WIPO PROOF-hoz hasonlóan az önkéntes műnyilvántartásba vétel során sem kerül nyilvánosságra a szerző műve, így harmadik személyek ahhoz nem férhetnek hozzá.
Az önkéntes műnyilvántartásba vétel iránti kérelmet – melynek hivatali díja 5.000,- Ft – papír alapon és elektronikus úton is be lehet nyújtani a Hivatalhoz; az ügyintézés formáját értelemszerűen meghatározhatja a műpéldány jellege, formátuma. Papír alapú ügyintézés esetén az SZTNH szerzőségi tanúsítványt állít ki, elektronikus ügyintézés esetén pedig elektronikus aláírással és időbélyegzővel látja el a benyújtott műpéldányt, valamint elektronikus tanúsítványt állít ki.
Amennyiben felkeltette érdeklődését az SZTNH által vezetett önkéntes műnyilvántartás, az ezzel kapcsolatos eljárás során készséggel állunk leendő és meglévő ügyfeleink és partnereink rendelkezésére.