Találmányok, szabadalom és használati mintaoltalom
Találmányok, szabadalom és használati mintaoltalom
A találmányok, mint új műszaki alkotások az innováció és a gazdasági növekedés legfontosabb mozgatórugói. Az új, feltalálói tevékenységen alapuló és iparilag alkalmazható találmányok szabadalmi oltalomban részesülhetnek, míg valamely tárgy kialakítása, szerkezete vagy részeinek elrendezése használati mintaként kerülhet lajstromozásra.
Az oltalom a feltaláló számára monopóliumot biztosít az adott megoldás hasznosítására, azaz a jogosult engedélye nélkül a bejelentés napjától számított 20, használatiminta-oltalom esetén 10 éven belül más nem gyárthatja vagy értékesítheti a találmányt.
Szabadalmakkal és használati mintákkal kapcsolatos ügyekben tapasztalt szabadalmi ügyvivő partnereinkkel együttműködve nyújtunk jogi tanácsadást ügyfeleinknek akár nemzeti, akár nemzetközi (európai uniós) szinten. Fontosnak tartjuk, hogy egy új találmány vagy műszaki alkotás megszületése esetén ügyfeleinkkel együtt végiggondoljuk a lehetséges lépéseket, felmérjük a tényleges piaci igényt, keresletet, és jogi szempontból támogassuk ügyfeleink üzleti döntéseit, hiszen bizonyos helyzetekben célravezetőbb lehet a találmány titokban tartása, mint a kizárólagos oltalom fejében történő nyilvánosságra hozatala.
Bejelentés esetén tanácsos ellenőrizni, hogy az adott találmány vagy megoldás biztosan új-e, és nem ütközik-e más korábbi jogosultságába, hiszen ezzel maximalizálható a sikeres lajstromozás esélye és csökkenthető a későbbi jogsértés kockázata. Ennek megfelelően szabadalmi ügyvivő partnereinkkel együttműködve jogi támogatást nyújtunk ügyfeleinknek az újdonság- és szabadalomtisztasági kutatás elvégzése körében is.
A sajtót is megjárta pár évvel ezelőtt a hír, hogy Lantos Mihály szabadalmi ügyvivővel együtt képviseltük Oroszi László feltalálót az Adidas-szal szemben a világ egyik legsikeresebb futballcipőjével, az Adidas Predator Mania-val kapcsolatos szabadalombitorlási perben. A Dávid és Góliát harcaként ismertté vált perben a bíróság jogerősen megállapította, hogy a német sportszergyártó cégcsoport bitorolta a magyar feltaláló futballcipő szabadalmát, és százmillió forintot is meghaladó összegű jogsértéssel elért gazdagodás megtérítésére kötelezte az Adidas-t.