A szellemi tulajdonjogokkal (IP) rendelkező kkv-k átlagosan 20%-kal magasabb bevételt érnek el a többi társaságnál – állapította meg az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) és az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO) közös kutatása. Mivel az Európai Unió vállalkozásainak 99%-át mikro-, kis- és középvállalkozások teszik ki , egyértelmű, hogy a kkv-k az uniós gazdaság kulcsfontosságú szereplői. Annak érdekében, hogy a kkv-k felismerjék a szellemi tulajdon védelmének fontosságát, és minél hatékonyabban tudják kihasználni az innovációban rejlő lehetőségeiket, mind az EUIPO, mind a Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) fontos lépéseket tett új támogatási rendszerek bevezetésével.
Az „Ideas Powered for Business” elnevezésű támogatási programmal az európai uniós védjegyek és formatervezési minták lajstromozásáért felelős hivatal, az EUIPO egy olyan kkv-alapot hozott létre, amely EU-s székhelyű vállalkozások számára visszatéríti a védjegy-, formatervezési minta- vagy szabadalmi bejelentéseik hivatali díjának egy részét. Védjegy- és formatervezésiminta-oltalom esetén a támogatás maximális összege vállalkozásonként 1500 euró, szabadalmi bejelentés esetén pedig 750 euró. Az EU-s szinten összesen 16 millió euró összegű támogatás célja az IP-tudatosság növelése mellett az uniós kkv-k növekedésének és versenyképességének megerősítése. A támogatási összeg nemzeti, EU-s és EU-n kívüli (nemzetközi) oltalomszerzésre is felhasználható. A pályázat pozitív elbírálása esetén a pályázó tulajdonképpen egy „bónt” kap, amit 6 hónapon belül aktiválhat, azaz 6 hónapon belül tudja felhasználni az általa választott iparjogvédelmi bejelentési eljárásban. Fontos tehát, hogy meglévő, bejegyzett védjegy, formatervezési minta vagy szabadalom után nem jár a támogatás, hanem először kell pályázni a támogatásra, és az EUIPO pozitív visszajelzését követően lehet benyújtani a védjegy-, formatervezési minta- vagy szabadalmi bejelentést.
Az EU-s támogatásra mikro-, kis- és középvállalkozások pályázhatnak. Mikrovállalkozásnak azok a cégek minősülnek, amelyek 10 főnél kevesebbet foglalkoztatnak, és az éves forgalmuk vagy éves mérlegfőösszegük nem haladja meg a 2 millió eurót. Kisvállalkozásnak számít egy cég, ha 50-nél kevesebb munkavállalója van, és az éves forgalma vagy éves mérlegfőösszege nem haladja meg a 10 millió eurót. Középvállalkozások pedig azok a cégek, amelyek 250 főnél kevesebb személyt foglalkoztatnak, és az éves forgalmuk nem haladja meg az 50 millió eurót, vagy az éves mérlegfőösszegük nem haladja meg a 43 millió eurót. A pályázatokat 2022. január 10-től 2022. december 16-ig lehet benyújtani, és mivel a források korlátozottak, a pályázatok beérkezési sorrendben kerülnek elbírálásra.
Az EUIPO Ideas Powered for Business pályázata mellett nemzetközi szinten is megjelent a kkv-k szellemi tulajdonvédelmi területen történő támogatása. Ennek egyik legfontosabb és legújabb példája a Szellemi Tulajdon Világszervezetének „Global Awards” nevű díja, amelyre olyan kkv-k pályázhatnak, akik működésük során tudatosan alkalmazzák a szellemitulajdon-védelmet és sikerüket (részben) ennek köszönhetik. A pályázati kiírás értelmében kkv-nak azok a cégek minősülnek, amelyek 300-nál kevesebb munkavállalót foglalkoztatnak és éves bevételük nem haladja meg a 15 millió dollárt.
A WIPO Global Awards díjára 2022. március 14-ig lehet pályázni. A héttagú szakmai zsűri 2022 nyarán öt győztest fog kiválasztani a pályázók közül, akik a nemzetközi elismerésen kívül személyre szabott, a szellemi tulajdon hasznosításával és érvényesítésével kapcsolatos mentorprogramban és további szponzorációs, finanszírozási lehetőségekben részesülnek. A zsűri a győztesek kiválasztása során figyelembe fogja venni többek között, hogy a jelentkezők az üzleti céljaik érvényesítése során mennyiben támaszkodnak a szellemi tulajdonjogaikra és egyéb immateriális javakra (pl. adatok), valamint fontos szempont a vállalkozás szellemi tulajdonjogai felhasználásának pozitív gazdasági, szociális vagy kulturális hatása is.
A kkv-k számára tehát remek lehetőségek állnak rendelkezésre 2022-ben annak érdekében, hogy szellemi tulajdonjogaikat uniós és nemzetközi szinten is megfelelő oltalomban részesítsék, és ezen jogaikat érvényesítsék, használják, hasznosítsák, és ezáltal növekedjenek, fejlődjenek. Amennyiben felkeltették az érdeklődését a fenti lehetőségek, ügyvédi irodánk örömmel áll rendelkezésére, illetve a következő linkeken további információt találhat a pályázatokkal kapcsolatban:
https://euipo.europa.eu/ohimportal/hu/online-services/sme-fund, https://www.wipo.int/global-awards.