2020 májusában indult el a Szellemi Tulajdon Világszervezete (World Intellectual Property Office, WIPO) szolgáltatása, a WIPO PROOF. A szolgáltatás lényege, hogy egy szellemi tulajdon tárgyát képező alkotás létrejöttét, annak alkotóját, jogosultját és az alkotás dátumát digitálisan meg tudjuk örökíteni.
A WIPO PROOF formájában digitálisan rögzített szellemi alkotás hiteles bizonyítékként szolgálhat annak létezéséről, valamint a szolgáltatáshoz kötődően egy token segítségével – akár egy bírósági vagy egyéb eljárás során, akár befektetőkkel, partnerekkel való tárgyalás esetén, vagy cégátvilágítás folyamán – annak hitelessége bármikor bárki által online ellenőrizhető.
Több ügyfelünknek is segítettünk már know-how leírást tartalmazó dokumentumok, számítógépes programok forráskódjainak, valamint egyéb szellemi tulajdon tárgyát képező alkotások, üzleti titokként védett adatok tokenesítésében a WIPO PROOF rendszerében, és tapasztalatunk szerint ez a szolgáltatás számos különböző élethelyzetben, nagyon széles körben alkalmazható, és rendkívül erős bizonyítékot jelent a jogosult számára. Annak eldöntéséhez, hogy egy adott fájl, terv, mű, megjelölés, kód, leírás stb. kapcsán érdemes-e WIPO PROOF tokent készíteni, illetve milyen formában érdemes tokenesíteni a fájlt, valamint a tokenesítés folyamatának elvégzéséhez és a védett fájl megfelelő, biztonságos tárolásához érdemes speciális szakértelemmel rendelkező jogi képviselő segítségét igénybe venni.
Hogy működik a szolgáltatás?
A WIPO PROOF lényege tehát, hogy az elektronikus aláíráshoz hasonlóan bizonyítja egy adott digitális fájl létezését egy adott időpontban, időbélyegző alkalmazásával, anélkül, hogy ez a védett digitális fájl nyilvánosságra kerülne.
A folyamat menete a következő: a felhasználó kiválasztja azt a fájlt vagy fájlokat a számítógépéről, amelyek vonatkozásában WIPO PROOF tokent szeretne igényelni. A WIPO weblapja ezekről a fájlokról a felhasználó számítógépén egy elektronikus lenyomatot (hash) készít. Miután ez a hash leképződött a felhasználó által kijelölt védendő fájlról, a WIPO időbélyegzővel és aláírással látja el azt. Így keletkezik a WIPO PROOF token, amely igazolja, hogy a kiválasztott, szellemi alkotást vagy más, védendő adatot tartalmazó digitális fájl az adott formában és időpontban a token keletkezésével egyidejűleg már létezett. Amennyiben azonban a WIPO PROOF tokennel ellátott eredeti fájlba akár csak egy vesszőt beletesz utólag a felhasználó, már egy egészen más hash fog keletkezni.
Lényeges, hogy maga a védett dokumentum nem kerül ki a számítógépről, csupán annak a hash-e, azaz kivonata, amelyből nem állítható vissza a fájl, mivel a kriptográfiai hash-ből sem statisztikát, sem semmilyen egyéb információt nem lehet megtudni az eredeti védett fájlról.
A védett dokumentum eredetiségét bármikor lehet online hitelesíteni: ilyenkor gyakorlatilag annyiban megismételjük a fenti folyamatot, hogy ismét készítünk egy hash-t a hitelesítendő fájlra (ami nem más, mint az eredeti védett dokumentum), majd ezt az újonnan készített hash-t vetjük össze a WIPO PROOF tokenben lévő WIPO által hitelesített hash-sel. A hitelesítés asszimmetrikus (privát és publikus) kulcsú titkosítással történik.
Ha az eredeti fájl utólag módosul, akkor egy eltérő hash-t kapunk, így negatív eredménnyel zárul a hitelesítés. Ha nem módosult az eredeti fájl, akkor a WIPO hitelesíti a WIPO PROOF tokent. Hitelesítést egészen addig lehet kérni, amíg létezik az eredeti dokumentum, azaz a tokenek érvényessége időben nem korlátozott. A jogosultnak lehetősége van arra is, hogy tanúsítványt kérjen a WIPO-tól; ez a WIPO hivatalos igazolása, amely a hitelesítés sikerességét igazolja.
Utólag tehát a WIPO PROOF token hitelesítésével lehet meggyőződni arról, hogy a kérdéses fájlban található védett dokumentum valóban létezett-e az adott időpontban; ezt bárki megteheti, a WIPO PROOF token hitelesítésének sikerességét igazoló tanúsítványt azonban csak az eredeti fájl birtokosa/jogosultja/szerzője/alkotója igényelheti. Fontos, hogy a WIPO PROOF tokennel hitelesített fájl bármilyen mértékű későbbi módosítása azt fogja eredményezni, hogy a hitelesítési eljárás negatív eredménnyel zárul.
Kinek és mikor lehet hasznos a WIPO PROOF?
A WIPO PROOF szolgáltatás alkalmazási köre nagyon széles, és számos különböző élethelyzetben, vállalkozások különböző stádiumaiban, valamint magánszemélyek, pl. művészek, kutatók számára is rendkívül hasznos eszköz lehet pl. know-how leírásuk, forráskódjuk, egyéb szenzitív adataik, üzleti titkaik, szellemi tulajdonuk vagy egy módszer leírás, algoritmus, titokban tartott logó, műszaki rajz, építészeti terv, laboratóriumi jegyzőkönyv, szerződés, levél, tanúsítvány, igazolás, stb., más dokumentumaik védelméhez. A lényeg, hogy a dokumentum rendelkezésre álljon a jogosult számítógépén a token igénylés időpontjában, és ezt követően mindaddig változatlanul megtalálható legyen ott, amíg a token hitelesítésére szükség lehet, hiszen ez a feltétele a sikeres hitelesítési folyamatnak. A WIPO rendszere bármilyen fájlt befogad, méretre és kiterjesztésre tekintet nélkül, és ezekről tokent készít.
Fontos leszögezni, hogy a WIPO szolgáltatása nem egy új oltalmi formát vezet be, hanem a meglévő oltalmi formákat (védjegyoltalom, szabadalmi oltalom, szerzői jogi oltalom, üzleti titok és know-how védelme, formatervezési minta-oltalom) hivatott kiegészíteni, illetve az olyan „atipikus” szellemi tulajdon védelmére jelenthet hatékony megoldást, amelynek keretrendszerét még nem tudta lekövetni a jogi szabályozás.
Nézzük meg tehát, hogy a meglévő szellemi tulajdonjogi rendszerekben és fennálló oltalmi formák kiegészítőjeként milyen szerepe lehet a WIPO PROOF-nak, hogy az egyéb adatok, dokumentumok, leírások, szellemi tulajdon védelmében hogyan tud segíteni a Szellemi Tulajdon Világszervezetének új szolgáltatása.
• Szerzői jog:
A szerzői jogi törvény értelmében a szerzőt a mű létrejöttétől kezdve megilletik a szerzői jogok. Az irodalmi, tudományos és művészeti alkotásokhoz fűződő szerzői jog tehát automatikusan, a keletkezés időpontjában létrejön, és attól kezdve, bármilyen lajstromozás nélkül megilleti a szerzőt, azonban később éppen a nyilvántartás hiánya miatt bizonyítási nehézségek léphetnek fel azzal kapcsolatban, hogy kit illet az adott mű, illetve hogy az mikor jött létre.
Erre jelenthet megoldást a WIPO PROOF, hiszen a szerző az általa létrehozott mű kapcsán tokent hozhat létre, amely igazolni fogja később, hogy az adott időpontban a mű létezett, és hozzá volt köthető. Ez abban az esetben is segítséget jelenthet, ha a szerző (egyelőre) nem kívánja nyilvánosságra hozni a művét, hiszen a WIPO PROOF token igényléséhez nem feltétel a fájl feltöltése, publikálása, és ahhoz harmadik személyek nem férhetnek hozzá, így a szerző amellett részesítheti védelemben művét, hogy saját belátása szerint dönt a nyilvánosságra hozatal időpontjáról.
A WIPO PROOF ezen kívül hasznos eszköz lehet azoknak a művészeknek, zenészeknek, akik közös művet hoznak létre, és később igazolni szeretnék közreműködésüket, annak arányát egy közös műben. Így a saját részük vonatkozásában tokent hozhatnak létre a megalkotást követően, és a későbbiekben – akár egy jogvita során – hitelt érdemlően igazolni tudják szerzőségüket a közös műben, illetve közreműködésük pontos arányát.
• Szabadalmi jog:
Feltalálóknak, gyógyszercégeknek, kutatóknak is nagy segítséget jelenthet a WIPO PROOF, hiszen a létrehozott token már a szabadalmi bejelentés és a találmány közzététele előtt, nyilvánosságra hozatal nélkül is garantálja a bizonyíthatóságot, és digitálisan igazolja a találmány létezését egy adott időpillanatban. Továbbá akkor is hasznos lehet a Szellemi Tulajdon Világszervezetének WIPO PROOF szolgáltatása, ha az ötlet, módszer, eljárás végül bármilyen oknál fogva nem éri el a szabadalmi oltalom szintjét, de ezzel együtt egy védendő értéket, know-how-t, üzleti titkot testesít meg, amelyet a jogosult szeretne titokban tartani és biztonságban tudni.
• Védjegyjog:
A védjegyjog területén a WIPO PROOF rendszere alkalmas lehet a korábbi jogosultság igazolására különböző jogérvényesítési, felszólalási, törlési eljárásokban. Ilyen korábbi jog lehet szerzői jog vagy kapcsolódó jog, lajstromozatlan megjelölés, árujelző, egyéb iparjogvédelmi jog vagy akár személyiségi jog (pl. névviseléshez való jog, képmás- és hangfelvételhez való jog). A token segítségével a jogosult a bíróság vagy hatóság előtt tudja igazolni, hogy az adott jog, mű, megjelölés, név stb. adott időpontban már létezett, és hozzá volt köthető. Ezen kívül hasznos eszköz lehet a WIPO PROOF a védjegy használatának vagy jóhírnevének igazolására is, az ezzel kapcsolatos anyagok, dokumentációk, pl. bevételi, eladási adatok, kimutatások, riportok, levelezések összesítésére, valamint annak igazolására, hogy ezek a dokumentumok az adott időpontban léteztek.
• Üzleti titok, know-how:
A WIPO PROOF egyik nagy előnye, hogy az üzleti titok és know-how védelemhez fűződő egyik feltételt, a jogosult által az információ titokban tartása érdekében tett intézkedést teljesíti. A WIPO PROOF tehát önmagában nem helyezi oltalom alá az üzleti titoknak, know-how-nak minősülő információkat, de a jogi védelemhez szükséges legfontosabb feltételt, a titokban tartás érdekében tett intézkedést teljesíti és bizonyíthatóvá teszi. Ezen kívül a Szellemi Tulajdon Világszervezetének szolgáltatása azt az ellentmondást is feloldja, hogy egy bírósági, hatósági eljárás során a titok jogosultjának egyszerre kell tudnia bizonyítani, hogy az információt titokban tartotta, és azt, hogy az információ egy adott időpontban létezett: a WIPO PROOF a token segítségével az utóbbit igazolja anélkül, hogy az információ nyilvánosságra került volna, vagy bármely harmadik fél számára hozzáférhetővé vált volna.
• Egyéb területek:
A WIPO PROOF a fent ismertetett oltalmi formákon kívül a formatervezési- és használati minta-oltalmak területén is hasznos eszközt jelent, pl. termékek terveinek, tárgyak kialakításának, minták, dizájnok, betűtípusok védelme kapcsán, valamint a személyiségi jogok (pl. magántitok védelme, személyes adatok védelméhez való jog) védelme és esetleges későbbi érvényesítése, bizonyíthatósága érdekében is alkalmazható.
Továbbá, ha egy adott anyag, ötlet, terv, dokumentáció később nem éri el a szellemi tulajdon szintjét, azonban így is védendő értéket testesít meg, a WIPO PROOF token képes bizonyítani, hogy az adott fájl az adott időpontban létezett, és ezáltal konkrét szellemi tulajdoni vagy iparjogvédelmi oltalom hiányában is védelmet biztosít, akár egy versenyjogi jogvitában.
Egy vállalkozás mely életszakaszában lehet hasznos eszköz a WIPO PROOF?
Bármelyikben. A Szellemi Tulajdon Világszervezetének rendszere startupok számára ugyanolyan hasznos lehet, mint a több évtizede sikeresen működő vállalkozásoknak.
Egy startup kezdeti életszakaszában a WIPO PROOF segítséget nyújthat abban, hogy az alapítók rendszerezetten és dokumentált, védett formában tudják prezentálni ötleteiket, üzleti tervüket és szellemi tulajdonukat a befektetők számára. Illetve éppen azért, mert a kezdő vállalkozások, szerzők, grafikusok, feltalálók számos harmadik személlyel, potenciális befektetővel osztják meg ötleteiket, műveiket, terveiket, ami egy kiszolgáltatott helyzetet jelent, előfordulhat, hogy az üzleti kapcsolat létrejöttének elmaradása után a harmadik személyek jogosulatlanul felhasználják az általuk a tárgyalások során megszerzett információkat, illetve azokkal visszaélnek. Ebben is tud segítséget nyújtani – adott esetben egy NDA-vel, azaz titoktartási megállapodással kiegészítve –, ha az adott dokumentumról már készült korábban WIPO PROOF token, hiszen így a jogosult egyszerűen és minden kétséget kizáróan tudja később igazolni, hogy az adott fájl az időbélyegző szerinti időpontban létezett, és az hozzá volt köthető.
Az alkotás, fejlesztés, tesztelés folyamatában minden lépésnél fontos lehet a meglévő dokumentumok, adatok, fájlok, kódok, alkotások, megjelölések és egyéb információk védelemben részesítése és egy adott időpontban történő digitális „mentése”, az ötlettől kezdve egészen a sikeres vállalkozásig. A szellemi tulajdon és egyéb adatok, dokumentumok, pl. szerződések vagy igazolások védelme és titokban maradásának biztosítása a legtöbb vállalkozás számára elsődleges szempont, tevékenységtől vagy mérettől függetlenül. Ezen kívül a WIPO PROOF token fontos eszköz és bizonyíték lehet egy bírósági vagy egyéb eljárás során, illetve partnerekkel, befektetőkkel való tárgyalások esetén, vagy cégátvilágítás (due diligence) során.
Biztonságos feltöltenem egy bizalmas, titkos dokumentumot a WIPO PROOF rendszerébe?
A WIPO eljárása teljesen biztonságos, mert az eredeti fájl nem kerül ténylegesen feltöltésre a jogosult számítógépéről. Emiatt a token készítés során a fájlhoz még a WIPO maga sem fér hozzá, és nem tudja megismerni annak tartalmát. Úgy készül a WIPO PROOF rendszerében elektronikus lenyomat (hash) és token a fájlról, hogy az az eredeti helyéről nem kerül ki, mindvégig a jogosult birtokában marad, és a hash alapján nem lehet utólag rekonstruálni a fájlt, vagy megismerni, helyreállítani annak tartalmát, így a WIPO eljárása teljes mértékben biztonságosnak tekinthető.
Mennyibe kerül a szolgáltatás?
A WIPO PROOF szolgáltatás díja viszonylag alacsony áron érhető el, amely összeget még akkor is érdemes egy vállalkozásnak vagy magánszemélynek a szellemi tulajdona, üzleti titkai, adatai védelmére fordítani, ha több fájlról szeretne tokent készíteni.
A token létrehozásának hivatali díja 20 CHF (kb. 6.500,- Ft), amelyet fájlonként, tokenenként kell megfizetni a WIPO részére. Nagy mennyiségű token megvásárlása esetén a WIPO kedvezményes csomagajánlatokat vezetett be. Ezért a díjért a WIPO 5 évig tárolja a tokent; az 5 éves időszak eltelte után a WIPO értesíti a jogosultat a lejárat közeledtéről, de természetesen van lehetőség a token tárolási időszak meghosszabbítására. Maga a token hitelesítés viszont ingyenes, és korlátlan alkalommal elvégezhető. A token hitelesítésének sikerességét igazoló WIPO hivatalos tanúsítvány lekérésének díja alkalmanként 20 CHF.
Ha sikerült felkeltenünk az érdeklődését a WIPO PROOF iránt, készséggel állunk leendő és meglévő kedves ügyfeleink és partnereink rendelkezésére.