Az iparjogvédelem és az e-commerce területére specializálódott a Komor Hennel Attorneys csapata, de a gazdasági jog többi ágában is ad tanácsot ügyfeleinek. Hennelné dr. Komor Ildikóval és munkatársaival irodájuk épületében, az elegáns, Lánchídra néző Roosevelt Irodaházban lévő House of Business-ben ültünk le beszélgetni. Interjú.
Hennelné dr. Komor Ildikó: Közel húsz évet dolgoztam a Sár és Társai Ügyvédi Irodában, illetve a Danubiában, mielőtt 2019 januárjában megalapítottam a Komor Hennel Attorneys-t. Akik most itt ülnek az asztal körül, mind az új irodához csatlakoztak, Borit kivéve. Vele már nyolc éve dolgozunk együtt, még a Sár és Társainál kezdett gyakornokként.
Az irodátok egyik speciális szakterülete a szellemi alkotások joga, mely egy viszonylag ismeretlen jogterület. Hogyan képzeljük el a munkátokat a gyakorlatban?
dr. Kováts Borbála: Az iparjogvédelem és a szerzői jog együtt jelentik a szellemi alkotások jogát. Az iparjogvédelemnek része a védjegyjog, a szabadalmi jog, és a formatervezési-, valamint használati mintákkal kapcsolatos jogterület is, míg a szerzői jogi területünkön belül a kiadói jogok és szoftver ügyek a legfontosabbak. Ezen kívül kapcsolódó jogterületekként igen hangsúlyosak nálunk a know-how-, a domain-, és az üzleti titokvédelemmel összefüggő ügycsoportok is. Sokszor előfordul, hogy egy ügyfél azzal keres meg minket, hogy neki szabadalom kell, az esetek többségében azonban igényéből leginkább védjegy- vagy formatervezési minta-bejelentés, franchise- vagy licencszerződés lesz, szabadalmi bejelentés csak a legritkább esetben. Ilyenkor fontos, hogy megértsük az ügyfél ötletét, szellemi alkotását és üzleti céljait, és ezek alapján igyekszünk számára a legmegfelelőbb megoldást, eljárást, oltalmi formát javasolni. Előfordul az is, hogy olyan problémával jönnek hozzánk, miszerint a versenytárs az ügyfelünk márkanevén hirdet az interneten, vagy éppen ellopta a logójukat. Ilyenkor akár peren kívül is lehet rendezni a konfliktust, de peres eljárás is indulhat – ezekkel a kérdésekkel is foglalkozunk.
Ildikó: Ha már konkrét jogsértéssel keresnek minket, akkor általában az ügyfél is sokkal inkább be tudja azonosítani az adott jogterületet, mint amikor a piacra való belépés előtt jelentkeznek – ekkor sok esetben nem szokott stimmelni az a szellemi tulajdonjogi kategória, amellyel az ügyfél azonosítja a saját bejelentését, alkotását, mi azonban pont azért vagyunk, hogy ezeket helyre tegyük és segítsük őt benne; együtt átgondoljuk az ügyféllel az üzleti célját, amelyet a szellemi alkotásával kíván elérni. Különösen fontos az is, hogy felhívjuk a figyelmét a bejelentés előtti szakszerű védjegykutatás jelentőségére; ezzel rengeteg felesleges pénzkidobástól, kellemetlenségtől és jogvitás helyzettől tudjuk ügyfeleinket megkímélni.