Elérkezett az év vége, és a legtöbb cég már javában szervezi a céges karácsonyi rendezvényét. Mielőtt azonban kiküldenénk a meghívókat, gondoljuk át, hogy megfelelő engedélyekkel rendelkezünk-e a lejátszani kívánt zeneszámok felhasználására. Sokan tévesen gondolják ugyanis, hogy azzal, hogy kizárólag az alkalmazottaknak rendeznek egy zártkörű bulit, rögtön mentesülnek a jogdíjfizetési kötelezettség alól. A mai cikkünkben segítünk áttekinteni, hogyan legyen az évvégi ünneplés egyszerre önfeledt és jogtiszta.
A szerzői jogi törvény egyértelmű azzal kapcsolatban, hogy a felelősség a szervezőnél van, ha a zenék jogosításáról van szó, tehát az ő feladata, hogy a zenés rendezvény megfelelően bejelentésre kerüljön.
Mikor kell bejelentést tenni?
Viszonylag egyszerű a helyzet, ha nyilvános rendezvényről van szó, mert akkor minden helyzetben kötelesek vagyunk bejelentést tenni. Ez akkor is igaz, ha nem szedünk belépődíjat az eseményen való részvételért, ilyenkor a megjelentek száma határozza meg a fizetendő jogdíj mértékét.
Összetettebb a kérdés, ha zártkörű rendezvényről van szó. A legtöbb céges karácsonyi buli csak a munkavállalóknak szól, így könnyelműen gondolhatjuk, hogy ugyan miért kellene engedélyt kérnünk a zenelejátszáshoz, egy házibuliban sem kell. Mégis könnyen fennállhat a rendezőnek a bejelentési kötelezettsége a felhasznált zenékkel kapcsolatban. A szerzői jogi törvény ugyanis zártkörű partik esetében is kizárólag akkor tekint el az engedélykérés alól, ha a rendezvény jövedelemszerzés vagy jövedelemfokozás célját közvetve sem szolgálja, alkalomszerű, ingyenes és a közreműködők közvetetten sem részesülnek díjazásban.
A céges karácsonyi rendezvényekre nem úgy gondolunk, mint aminek célja bármilyen bevétel elérése, de előfordulhat, hogy szerzői jogi értelemben közvetetten mégis ilyen célt valósít meg az eseményünk. Ha viszont meghívjuk kedvenc ügyfeleinket is a közös ünneplésre, akkor hiába zártkörű az esemény, ez értékelhető egy közvetett jövedelemfokozási célnak, és így a bulin felcsendülő zenék máris engedélykötelesek lesznek.
Az, hogy a rendezvény alkalomszerű, az nem igényel sok magyarázatot. Az ingyenesség kérdése azonban már okozhat fejtörést. A szerzői jogi szabályozás szerint ugyanis hiába nem szedünk belépőjegyet a karácsonyi bulira az alkalmazottaktól, de italkupont kapnak esti fogyasztásukhoz, akkor nem tekinthető az esemény ingyenesnek, és a rendezvényen elhangzó műsorszámok ismét engedélykötelesnek fognak minősülni.
Mi történik akkor, ha a céges karácsonyi ünnepléshez megbízunk egy DJ-t, hogy ő biztosítsa a felhőtlen hangulatot, vagy a DJ ingyen elvállalja a fellépést, de a hangtechnikusoknak fizetünk a közreműködésért? Mindkét esetben be kell jelentenünk az Artisjushoz a rendezvényünket, és jogdíjat kell fizetnünk. Azonban ha minden egyéb feltételnek megfelelünk, elkerülhetjük a bejelentési kötelezettséget, ha egyik zenei affinitással bíró munkavállalónkat állítjuk a DJ pult mögé.
Hol tehetek bejelentést?
Ha tehát úgy ítéljük meg, hogy a rendezvényünk után bejelentési kötelezettség terhel bennünket, akkor már csak a platformot kell megtalálni, ahol ennek eleget tehetünk. Szerencsére ez a legtöbb rendezvény esetén egy gyors regisztrációt követően online megtehető az Artisjus honlapján.
Ha előre kalkulálnánk a várható jogdíj összegével, akkor az Artisjus honlapján elérhető tarifakalkulátorral erre is lehetőségünk van.
Boldog, önfeledt, szerzői jogsértéstől mentes Karácsonyi Ünnepeket kívánunk!